Dom Kultury Jowisz w Gaworzycach - Zespół Górali Czadeckich "Dawidenka"
banner2_b.jpg

 

Jednym z największych festiwali folklorystycznych w Europie jest Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania". To wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę oraz przegląd zespołów prezentujących muzykę, śpiew, taniec, obrzędy i zwyczaje ludowe Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich na pograniczu ukraińsko- rumuńskich.

 

W tym roku festiwal nabrał nowego kształtu. XXVI edycja imprezy została zainaugurowana w Polsce, ale nie w Pile czy w Jastrowiu, które w poprzednich latach gościły uczestników, a w Dzierżoniowie, gdzie 21 czerwca br. przed liczną publicznością wystąpiła nasza "Dawidenka".

W tym roku po raz pierwszy nasz zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu w Kiszyniowie na Małdawii, który odbył się od 02 do 06 lipca br. Pobyt w tym niezwykłym miejscu i doświadczenie obcowania ze sobą przedstawicieli rozmaitych kultur był dla naszego zespołu wspaniałą lekcją w zdobywaniu nowych doświadczeń i przeżyć.

 

Wyjazd dofinansowany był ze środków Starostwa Powiatu Polkowickiego.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Członkowie naszego Zespołu Górali Czadeckich "Dawidenka" z Koźlic wystąpili 21 czerwca w ramach polskiej części XXVI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania" w Dzierżoniowie.

 

Wyjazd zespołu dofinansowany był ze środków Starostwa Powiatu Polkowickiego.

 

   GALERIA ZDJĘĆ

 

W dniu 06.06.2015 r. w Budziszowie Małym odbył się IV Festiwal Twórczości Ludowej – „Region w kulturę ubrany”. Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie „Wspólna inicjatywa”.

 

Jak co roku program festiwalu był bogaty w występy znanych zespołów ludowych. Wśród uczestników festiwalu znalazł się nasz Zespół  „Dawidenka" promujący nasz Powiat Polkowicki.

 

Wyjazd zespołu dofinansowany był ze środków Starostwa Powiatu Polkowickiego.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Członkowie naszego Zespołu Górali Czadeckich "Dawidenka" z Koźlic wrócili już do swoich domów. Ponad 30-osobowa grupa osób wyruszyła w podróż do rumuńskiego Cumpulung Moldavenesc, gdzie obok zespołu Tajdany reprezentowali Polskę podczas XXV edycji międzynarodowego festiwalu "Bukowińskie Spotkania".

 

Bukowińskie Spotkania to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. Jego celem jest m.in.  ukazanie bogactwa bukowińskiej kultury ludowym w jej wielonarodowym aspekcie, ochrona bukowińskiego folkloru w Bukowinie i wśród bukowińskich emigrantów w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i Niemczech. Przede wszystkim "Bukowińskie Spotkania" stwarzają możliwość bezpośredniego kontaktu z Bukowiną oraz jej współczesnymi mieszkańcami. Festiwal jest doskonałą okazją do wzajemnego poznania i zrozumienia swoich kultur i historii oraz wkładu, który każdy z narodów wniósł w tworzenie tradycji regionu.

 

W Festiwalu wzięli udział również: Wójt Gminy Gaworzyce - Jacek Szwagrzyk oraz Wicestarosta Powiatu Polkowickiego - Kamil Ciupak, doceniając ponadnarodościowe bukowińskie wartości przejawiające się m.in. w zrozumieniu i poszanowaniu oraz tolerancji we wzajemnym, dobrosąsiedzkim współżyciu grup narodowościowych.

Przypomnijmy, Zespół Górali Czadeckich "Dawidenka" sceniczne prezentacje bukowińskiego folkloru rozpoczął w roku 1985 r. Najstarsi członkowie tej wielopokoleniowej grupy urodzili się w Tereblaczu na Bukowinie Północnej.

Wyjazd zespołu dofinansowany był ze środków Starostwa Powiatu Polkowickiego.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ

 

Występ Zespołu Górali Czadeckich ,,Dawidenka'' dnia 05.07.2014 r. podczas XVII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Świat pod Kyczerą" w Zamiennicach.

 

 

Kalendarz wydarzeń

Last month April 2019 Next month
S M T W T F S
week 14 1 2 3 4 5 6
week 15 7 8 9 10 11 12 13
week 16 14 15 16 17 18 19 20
week 17 21 22 23 24 25 26 27
week 18 28 29 30

Licznik odwiedzin

122543
Wczoraj
W tym tygodniu
W ubiegłym
W tym miesiącu
W ubiegłym
Razem
14
14
122265
4220
5491
122543
Twoje IP 3.90.56.90

Ostatnio w DK Jowisz

No events

LINKI


 

 


 Nasze działania wspiera:

 

 

 

 

 

 

 

 

PFRON

 

 

 

 

 

Gospodarstwo rolne 

M. Gabrysz

 

Gospodarstwo rolne

A. Ganczarski

PPHU TECHROL Sp. z o.o.

Bank Spółdzielczy

w Przemkowie

 

 

 

Jowisz w obiektywie

Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu Dom Kultury
+ Inicjatywy lokalne 2013