Dom Kultury Jowisz w Gaworzycach - AGNIESZKA PRZENIOSŁO
banner2d.jpg

Już jako dziecko musiałam coś narysować, uciąć, przykleić (...) Wyobraźnia mnie nie opuszczała a pomysły przeganiały siebie nawzajem. Mając 10 lat wykonałam pierwszą rękawiczkę szydełkową - pamiętam jakby to było wczoraj - była zielona z czerwonym palcem.

W wieku 13-tu lat uszyłam pierwszą bluzkę… Wprawdzie nie była idealna, ale z dumą ją nosiłam.

 

 

Wszystkiego nauczyła mnie mama: haftowania, szydełkowania i szycia na maszynie. Ona nie potrafiła siedzieć bezczynnie, dokładnie tak, jak teraz ja. Czasami śmieję się, że syndrom niespokojnych rąk mam przekazany w genach.

Wiele razy słyszałam o sobie opinię, że mam specyficzny charakter… Inaczej spoglądam na życie i inne wartości w nim są dla mnie ważne niż dla większości ludzi.  Może właśnie  dzięki temu mam ogromną wyobraźnię, dostrzegam rzeczy, na które wiele osób nawet nie zwróciłoby uwagi.

 

To właśnie te rzeczy mnie inspirują, skryte w ciszy swoich barw i kształtów „namawiają” do tworzenia.

 

 

Tworzę w wielu technikach. Jestem osobą, która w temacie rękodzieła musi spróbować wielu możliwości, choćby po to by sprawdzić jak to jest.  Najbliższa memu sercu jest frywolitka, która pochłonęła mnie tak bardzo, że czółenka zabieram ze sobą wszędzie… Soutache… uwielbiam tą magię, jaką tworzą kolorowe sznureczki pozszywane w tęczę i otulające kamienie szlachetne… Decoupage… To nadawanie nowego życia przedmiotom, nadawanie im duszy…

 

 

 

"marzenia się spełniają tylko niektóre potrzebują na to więcej czasu"

 

Tworzenie czegoś własnoręcznie sprawia wiele przyjemności. Pasja i chęć dzielenia się nią z innymi ludźmi zaowocowała współpracą z Wydawnictwem ReadMe. Zawsze chciałam mieć coś swojego, coś, do czego doszłabym dzięki swojej pracy, coś, z czego mogłyby być dumne moje dzieci, coś, co zostałoby po mnie jak mnie już nie będzie… jakiś mały ślad mojego istnienia. I tak narodził się pomysł by trzymać w dłoniach książkę, na której widniałoby moje nazwisko.  Kilka lat temu, w Polsce poradników o tematyce rękodzieła było niewiele, a już bardzo niewiele polskiego autora. Książka, to było moje marzenie. Ponieważ twierdzę, że marzenia się spełniają tylko niektóre potrzebują na to więcej czasu, postanowiłam spróbować.  Przygotowałam konspekt, rozesłałam propozycje współpracy do całej masy wydawnictw.  Jedne odpowiadały, inne nie - ale nie poddawałam się… Godzinami, dniami i nocami siedziałam  serfując po Internecie w poszukiwaniu wydawnictw, które wydają książki o tematyce hobby. O ile dobrze pamiętam, po trzech miesiącach  nawiązałam kontakt z Wydawnictwem RM, które pozytywnie spojrzało na moją propozycję. Ludzie tam pracujący pomogli mi spełnić moje marzenie.

 

Od początku 2006 roku jestem autorką wielu książek poświęconych sztukom plastycznym oraz hobby.  Do 2013 roku ukazało się 12 tytułów moich książek:


- „ Ozdoby i dekoracje z makaronu.”
- „ Ozdoby z masy solnej.”
- „ Makaronowe ozdoby i dekoracje.”
- „ Ozdoby z piernika.”
- „ Dekoracje choinkowe.”
- „ Pisanki i święconki.”
- „ Kwiaty i bukiety z bibuły.”
- „ Poduszki i podgłówki.”
- „ Układanie kwiatów.”
- „ Decoupage. Motywy klasyczne i nowoczesne.
- „ Frywolitki. Biżuteria, ozdoby, dekoracje.”
- Współautorka książki: „ Dekoracyjne malowanie ścian.”

 

 

W grudniu w 2006r. na zaproszenie TVP1 wystąpiłam w programie telewizyjnym 5-10-15 dla dzieci i młodzieży. Program ten był poświecony mojej pierwszej publikacji pod tytułem: „Ozdoby i dekoracje z makaronu.”
Na zaproszenia różnych placówek prowadzę  zajęcia z rękodzieła dla dzieci i dorosłych. Wiele osób na samym początku mówi, że nie potrafi czegoś  wykonać,  że to za trudne…  Ale kiedy w trakcie zajęć poznaje i pokonuje kolejne kroki w tworzeniu danego przedmiotu, zaczyna wierzyć w swoje umiejętności. U takiej osoby na twarzy pojawia się uśmiech, błysk w oku i niespotykana energia. Wtedy wiem, że to, co robię ma sens…  


W 2011 r. przy współpracy z „Gazetą Wyborczą” ukazało się 5 zeszytów z materiałem pochodzącym z mojej książki „Decoupage. Motywy klasyczne i nowoczesne” . Natomiast w 2012 r. materiał pochodzący z tej samej książki pojawił się na płycie jako dodatek do czasopisma „Cztery Kąty”.
Jesienią 2012 r. książkami mojego autorstwa zainteresowało się rosyjskie wydawnictwo z Moskwy - ART-RODNIK, oraz inny wydawca, moskiewski oddział wydawnictwa Bertelsmann, czego efektem jest ukazanie się w 2013 r. ośmiu tytułów moich książek w języku rosyjskim.

 

W lutym 2013 r. moja twórczość została również doceniona przez niemieckie czasopismo: „Perlen Poesie" które w numerze 15-tym, na swoich stronach umieściło zdjęcie jednej z moich prac wykonanej w technice haftu koralikowego.
W czerwcu 2013 r. jako twórca koronki frywolitkowej dołączyłam do grona twórców Poland Handmade, promujących polskie, dobre rękodzieło oraz uzyskałam prawo używania znaku "Polskie rękodzieło/Polish handmade" w kategorii: Frywolitka, jako wyraz uznania dla walorów estetycznych i wysokiej jakości wykonywanych przedmiotów.

 

 

W drugiej połowie 2013 roku wzięłam udział w konkursie organizowanym przez Ariadnę – fabrykę nici. Decyzją Jury przyznano mi nagrodę główną w postaci publikacji mojego projektu na „główce” kalendarza Ariadny na 2014 r. W uzasadnieniu Jury podkreśliło niezwykle trafną realizację hasła kalendarza „Ariadna–kolorowa inspiracja” oraz dużą estetykę wykonania pracy.

 

Kolorowa inspiracja

 

 

Jesienią 2013 r. wzięłam również udział w projekcie: "Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013", dzięki czemu miałam przyjemność poprowadzić warsztaty artystyczne z dziećmi oraz dorosłymi. Zajęcia te pokazały mi jak wiele osób jest otwartych na rękodzieło. W związku z tym przy współpracy z Domem Kultury Jowisz, planujemy cykliczną kontynuacje tychże spotkań.

 

 

 

"od nas zależy jakich nasz świat nabierze kolorów"

 

Można powiedzieć, że rękodzieło to „inny świat”  niż ten który nas otacza. Od nas zależy w jakich będzie kolorach, fakturze, jaki będzie w dotyku…  Warto oderwać się od natłoku codziennych obowiązków, zwolnić i przysiąść na chwilę z robótką w dłoniach, znaleźć czas dla siebie…

 
Ważne by w życiu robić to, co chcemy a nie to, co ktoś nam nakazuje, obawiając się reakcji innych. Żyjmy własnym życiem, spełniając się, realizując marzenia, bądźmy szczęśliwi. Nie każda droga jest prosta, niektóre trzeba pokonać dłużej, czasami trzeba się zatrzymać i postać chwilę w miejscu… ale najważniejsze jest to, by wiedzieć gdzie chce się dojść.

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń

Last month May 2021 Next month
S M T W T F S
week 17 1
week 18 2 3 4 5 6 7 8
week 19 9 10 11 12 13 14 15
week 20 16 17 18 19 20 21 22
week 21 23 24 25 26 27 28 29
week 22 30 31

Licznik odwiedzin

283861
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ubiegłym
W tym miesiącu
W ubiegłym
Razem
75
191
1640
279554
1751
5462
283861
Twoje IP 3.234.245.72

Ostatnio w DK Jowisz

No events

LINKI


 

 


 Nasze działania wspiera:

 

 

 

 

 

 

 

 

PFRON

 

 

 

 

 

Gospodarstwo rolne 

M. Gabrysz

 

Gospodarstwo rolne

A. Ganczarski

PPHU TECHROL Sp. z o.o.

Bank Spółdzielczy

w Przemkowie

 

 

 

Jowisz w obiektywie

Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu Dom Kultury
+ Inicjatywy lokalne 2013