Dom Kultury Jowisz w Gaworzycach - Aktualności
banner2d.jpg

W minioną niedzielę, 9 lipca Gmina Gaworzyce obchodziła swoje święto. Po raz piąty w przypałacowym parku odbył się Gaworzycki Jarmark Kupiecki produktów tradycyjnych i regionalnych. Rozpoczął go już tradycyjnie korowód strojów historycznych z udziałem mieszkańców, grup rekonstrukcyjnych, szczudlarzy oraz władz samorządowych.

 

W tegorocznym jarmarku wzięło udział dużo więcej kramarzy oferujących wyjątkowe rękodzieło oraz szereg produktów regionalnych, co jest dla nas sygnałem, że wydarzenie rozwija się w dobrym kierunku. Stragany wypełniły już nie tylko główną parkową alejkę, ale również inne miejsca. Można tu było zakupić wiele wyjątkowych przedmiotów, ceramiczne dzwonki, patery, przytulanki, torby, cudowną biżuterię, przyprawy, stare meble z duszą, a nawet byliny, które przechowane w ogrodzie mogły stanowić niezwykłą, żywą pamiątkę z jarmarku. Nie brakowało też produktów do smakowania. Kierując się hasłem "Smakuj życie..." wierzymy, że smakowanie tak chwil, jak i konkretnych specjałów, przynieść może wiele przyjemności. W tym roku niewątpliwą przyjemność zapewniły greckie sery, oliwa, baklawa, chałwy, potem sery korycińskie, grillowane serki z żurawiną, pierniki, domowe ciasta, syropy, przetwory i mnóstwo innych smacznych wyrobów.

W głębi parku, rozbił się obóz historyczny. Również tam można było dowoli kosztować trzech dań tradycyjnej kuchni chłopskiej. Podsłuchaliśmy, że wyjątkowo smakowała kasza na słodko podana prosto z ognia. Samemu można było przygotować ciasto na podpłomyki, które wypieczone na blasze i podane ze świeżą konfiturą, smakowało tak i dorosłym jak i najmłodszym uczestnikom Jarmarku.

Wierni stałym punktom programu zaproponowaliśmy Wam szereg bezpłatnych warsztatów dawnego rzemiosła. Były więc warsztaty ceramiczne, tkackie, czerpania papieru, z technik kopiowania średniowiecznego pisma, itp. Dużą popularnością cieszyły sie warsztaty witrażu. Tu nie tylko można było wykonać sobie pamiątkę z jarmarku, ale i przyłożyć rękę do wspólnego dzieła. Techniką mozaiki powstało wyjątkowe przedstawienie gaworzyckiego pałacu, które czeka już tylko na końcową obróbkę i niedługo zawiśnie w miejscu, gdzie będzie można je podziwiać dowoli.

Już po raz drugi w ramach Jarmarku Kupieckiego odbył się Plebiscyt o tytuł Złotego Kramarza. Uczestnicy wydarzenia tytuł ten przyznali zdecydowaną większością głosów p. Genowefie Tejman, mieszkance Dalkowa. Pani Gienia ma wielkie serce do tworzenia zwłaszcza syropów i przetworów. Od lat zbiera rośliny o różnych porach roku, wykorzystując ich właściwości. Sporo na ich temat czyta, sporo próbuje, a podczas wyjazdów na kramy spotyka wielu ludzi, którzy tak jak ona, mają swoją pasję. Pani Gienia prócz zaszczytnego tytułu otrzymała pamiątkową statuetkę oraz przepiękną turkusową misę ze złoto-brązowymi zdobieniami.

 

Nagrodę finansową 1000 zł w konkursie na najlepszy grupowy strój historyczny Jury zdecydowało podzielić dla dwóch zgłoszonych grup: gaworzyckiego Klubu Seniora oraz dla "Kupców i rzemieślników z Kłobuczyna". Obie grupy przygotowały się bardzo mocno do konkursu, występując w pięknych strojach nawiązujących do motywu przewodniego tegorocznej imprezy.

Zachęcając do zakupów uczestników jarmarku przeprowadziliśmy również konkurs na "Szczęśliwych Kupców". Sporo pięknych nagród zostało przyznae osobom, które szczęśliwe losy, po zakupach na gaworzyckich straganach wrzuciły do specjalnej urny. Jesteśmy przekonani, że piękne nagrody stanowić będą miłą pamiątkę z tego wydarzenia.

Jarmark Kupiecki ma jeszcze jeden stały element. Są nim rekonstrukcje historyczne. W tym roku nawiązywały one do trzech wydarzeń: nadania praw targowych miejscowości Gaworzyce, poczatek buntu chłopskiego w Gaworzycach, starcie chłopów z wojskiem oraz ostatecznie zawarcie porozumienia z Zeidlitzem.

Duże wrażenie zrobiły na nas występy lokalnych artystów. Na dużej scenie zaprezentowali się wpierw Klub Seniora, a później również Zespół Górali Czadeckich "Dawidenka" z Koźlic, który z prawdziwym przytupem ujął publiczność swoją energią i temperamentem. Nie inaczej było w przypadku dzieci z formacji tancznej Anima Danza, prowadzonej przez Mateusza Śmikiel. Dzieciaki popisały się tanecznie, niejednego wprawiając w ruch. Widzieliśmy to podrygiwanie, nie myślcie, że nie! :)

Piąta edycja miała wyjątkową oprawę także z innych względów. Profesjonalna scena i wyśmienite koncerty Gwiazd polskiej sceny muzycznej zrobiły ogromne wrażenie. Pani Halina Frąckowiak urzekła nas swoją wrażliwością, ciepłem i otwartością wobec uczestników Jarmarku, którzy wraz z nią śpiewali miło wspominane utwory... Później na scenie zrobiło się dużo głośniej. Mocny wokal, mocna muzyka i energia z jaką zespół Oddział Zamknięty przywitał swoich fanów przerodziła się w fantastyczny (zdecydowanie!) koncert, który trwał dłużej, niż planowano. Ale! To i tak jeszcze nie koniec, gdyż wystąpił jeszcze Zespół LOKA - wspaniały, energiczny zespół, któremu nawet ulewa nie przeszkodziła w doskonałej zabawie.

Wspaniałe wydarzenie nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego współorganizatora i sponsorów: Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, KGHM Polska Miedź, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowego Sp. z o.o. w Głogowie oraz Banku Spółdzielczego w Przemkowie.

Za pośrednictwem naszej strony internetowej chcielibyśmy również serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły nam w przeprowadzeniu tego dużego przedsięwzięcia, poświęcając na to swój czas i siły.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Wakacyjne zajęcia sportowe dzieci z trenerem, dofinansowane ze ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź, w ramach projektu "Ćwicz z trenerem na siłowniach zewnętrznych"

Dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji KGHM, Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, Powiatu Polkowickiego- Edukacji Ekologicznej i Gminnej Komisji Rozwiązywania ProblemówAlkoholowych dzieci i młodzież z terenu naszej gminy mogą aktywnie spędzać wakacyjny czas.

 

 

Kalendarz wydarzeń

Last month November 2017 Next month
S M T W T F S
week 44 1 2 3 4
week 45 5 6 7 8 9 10 11
week 46 12 13 14 15 16 17 18
week 47 19 20 21 22 23 24 25
week 48 26 27 28 29 30

Licznik odwiedzin

084086
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ubiegłym
W tym miesiącu
W ubiegłym
Razem
22
33
189
83687
540
866
84086
Twoje IP 54.80.157.133

Ostatnio w DK Jowisz

No events

LINKI


 

 


 Nasze działania wspiera:

 

 

 

 

 

 

 

 

PFRON

 

 

 

 

 

Gospodarstwo rolne 

M. Gabrysz

 

Gospodarstwo rolne

A. Ganczarski

PPHU TECHROL Sp. z o.o.

Bank Spółdzielczy

w Przemkowie

 

 

 

Jowisz w obiektywie

Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury
w ramach programu Dom Kultury
+ Inicjatywy lokalne 2013